Wydatek na cele mieszkaniowe.

Czarek
Posty: 529
Rejestracja: 21 lut 2010, o 17:53

Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: Czarek »

Witam.

Czy zakup kuchni gazowej (na gaz ziemny) można uznać za wydatek na cele mieszkaniowe (PIT-39)?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam.

wla.gle
Posty: 8014
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: wla.gle »

tak - kuchnia Amica PKWiU -27.51.28.0, kuchnia Mastercook PKWiU - 27.52.11.0 - wykaz 2008
- kuchnia amica PKWiU -29.71.28-10.30, kuchnia Mastercook PKWiU - 29.72.11-13.13 - wykaz 2004
Składasz wniosek VZM-1 wraz z załacznikami VZM-1/A/B/C - w zależności od podatku 22% czy 23%. Tak najkrócej.
Dodam, że wg starych zasad można składać jeszcze wnioski VZM-1 z faktur do dnia 31-12-2013r.

Chyba napisałem nie na temat. Twoje pytanie dotyczyło, zdaje się, wydatków na własne cele mieszkaniowe /żeby nie płacić podatku/?
Dotyczy to właśnie PIT-39 - jeśli tak to kuchnia gazowa jest wyposażeniem i nie ujmiesz jej do tych wydatków. Tak myślę. Bezpieczniej jest przekroczyć kwotę minimalnych wydatków, bo zawsze US może coś nie uznać.

Interpretacja indywidualna /dotyczy m.inn. płyyt gazowej/.
http://interpretacja-podatkowa.pl/inter ... ienie.html

Czech
Posty: 1781
Rejestracja: 4 sty 2012, o 21:05

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: Czech »

Przywoływany jest tutaj SPIS (na podst. rozporządzenia MF) wydatków na materiały budowlane - jeżeli dany materiał się w nim mieści i masz na to FAKTURĘ to można go zaliczyć do wydatków na cele mieszkaniowe - do których m.in. zalicza się wydatki na: nabycie budynku mieszkalnego, nabycie
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, a także na budowę, adaptację czy też REMONT własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego.

Dla ciekawości SPIS do rozliczenia VZM został opracowany na podstawie starego spisu do rozliczenia ulgi budowlanej w latach 90-tych. Jest on znacznie szerszy niż spis do VZM.
Np.: kiedyś można była do wydatków budowlanych zaliczyć farby a do VZM już nie gdyż farby zawsze były na podstawowej stawce VAT (22%)

Tak więc zakup zwykłej kuchni gazowej (bez wodotrysków) jest wydatkiem na cele mieszkaniowe.

Czarek
Posty: 529
Rejestracja: 21 lut 2010, o 17:53

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: Czarek »

Witam.

Sam już nie wiem.... Uznawać tę kuchnię, czy lepiej nie?

Teraz to mam sprzeczne informacje.
Po zakupie owej kuchni dowiadywaliśmy się na jej temat w US. Powiedziano nam tam, że nie można uznać.

Ale, pamiętam to doskonale, zakup poprzedniej kuchni odliczaliśmy w ramach obowiązującej wówczas ulgi remontowej.
Może ulga remontowa miała swoje wykazy, a wydatek na cele mieszkaniowe ma swoje wykazy, tak?

Pozdrawiam.

wla.gle
Posty: 8014
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: wla.gle »

W przepisach updof brak katalogu wydatków, które są zaliczane do remontu lokalu (budynku) mieszkalnego na własne cele mieszkaniowe i tak:
- do wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe można zaliczyć m.in. wydatki na:
• zakup materiałów budowlanych (kleje, farby, cegły, pustaki, płyty kartonowo-gipsowe, cement, wapno, piasek, dachówki, styropian),
• elementy wykończenia podłogi (drewno, kafelki, gres),
• elementy oświetlenia w zabudowie,
• armatura łazienkowa i kuchenna (baterie, umywalka, zlewozmywak, wanna, kabina prysznicowa, muszle klozetowe, bidet),
• elementy zabudowy drewnianej (schody, drzwi)
• usługi firm wykonawczych realizujących prace remontowe związane z powyższymi wydatkami.
Wydatki na meble w zabudowie są elementem wyposażenia mieszkania (budynku) i nie mogą być zaliczane do wydatków na cele mieszkaniowe.
Musisz sam zdecydować.
Wg mnie zadzwoń do swojego US-a, dopytaj o osobę zajmującą się - dochodami z odpłatnego zbycia nieruchomości- i od niej dowiedz się jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje US /konkretna osoba-zajmująca się rozliczeniem PIT-39/.

Czarek
Posty: 529
Rejestracja: 21 lut 2010, o 17:53

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: Czarek »

Witam.

'wla.gle', dziękuję Ci.

Ale żeby nie było nic, w tym co napisałeś, o instalacji gazowej (bo kuchnia gazowa jest do takowej zaliczana)....
Dziwne, nieprawdaż?
Owa instalacja to coś podobnego jak instalacja CO czy wodoc.-kanaliz.
Skoro wyposażenie łazienki to: glazura, wanna, kabina, umywalka, kaloryfer itd., to wyposażenie stałe kuchni to m.in.: zlew, kuchnia gazowa, glazura itd.. Tylko, że tej kuchni nigdzie nie ujęto, tak?
Ale była przecież...

Pozdrawiam.

markus
Posty: 318
Rejestracja: 11 sty 2012, o 20:34

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: markus »

wla.gle napisał(a) :
> Interpretacja indywidualna /dotyczy m.inn. płyyt gazowej/.
>
> http://interpretacja-podatkowa.pl/inter ... ienie.html

Przeczytałem tą interpretacje, nie chodzi mi o płytę gazową, a o zapis w/s szafy wnękowej, w/g mnie sprzeczny, albo ja nie mogę go zrozumieć.

Cytuję:

"Załącznik Nr 2 wskazanego rozporządzenia w wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego wymienia:
...

pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników)."

Trochę dalej czytamy:

"W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i prawnego wymienione (kwalifikowane) w wykazie robót zaliczonych do remontów i modernizacji lokalu mieszkalnego rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa nie obejmują wydatków wymienionych przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku, tj. zakupu zabudowy mebli kuchennych, płyty gazowej oraz zakupu zabudowy szafy wnękowej.

Powyższe wydatki należy zaliczyć do elementów wyposażenia mieszkania, a zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa wydatki poniesione na wyposażenie lokalu mieszkalnego nie stanowią wydatków związanych z remontem i modernizacją lokalu mieszkalnego."

To jak to właściwie jest z tą szafą wnękową trwale umiejscowioną, przecież zakup szafy wnękowej to nic innego jak trwałe zabudowanie tej wnęki, tylko ubrane w inne słowa w powyższej interpretacji.

wla.gle
Posty: 8014
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: wla.gle »

No i sam widzisz, że nic co może być krzywe nie musi być proste....-:).
Chciałem tylko zwrócić uwagę Czarka, że sprawa nie jest jednoznaczna -post Czecha - poza tym jest to interpretacja indywidualna i nie można jej stosować jako wykładni.
Wg mnie najlepszym wyjściem jest - tak jak pisałem wcześniej - info z US, od konkretnej osoby, która będzie rozliczać PIT-39, bo info z info to jedno, a wykaz do PIT-39 będzie rozliczać właśnie ta osoba.

Wirus
Posty: 1393
Rejestracja: 19 sty 2011, o 11:01
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: Wirus »

i najlepiej zapytać pisemnie aby mieć odpowiedź na papierze ;)
Z doświadczenia wiem, że słowo urzędnika jest tyle warte co papier toaletowy. Przez tel powie że jest ok a za 2 latka wezwanie na kontrole od innego urzędnika ;) Lepiej się zabezpieczać na przyszłość.

markus
Posty: 318
Rejestracja: 11 sty 2012, o 20:34

Re: Wydatek na cele mieszkaniowe.

Post autor: markus »

Wirus napisał(a) :
> i najlepiej zapytać pisemnie aby mieć odpowiedź na papierze ;)

No właśnie tak, ale odpowiedź nie zawsze musi być zgodna z rozporządzeniem, przytoczony wyżej przykład to potwierdza, rozporządzenie swoje, a dyr. Izby Skarbowej w Warszawie swoje, bo przecież napisał (konkretnie chodzi mi o zabudowaną szafę wnękową):

"Reasumując, należy stwierdzić, iż koszt zakupu mebli kuchennych, płyty gazowej oraz zakup zabudowy szafy wnękowej do przedpokoju, nie mogą być zakwalifikowane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) jako wydatki na remont i modernizację. Tym samym wydatki te nie wpływają na podstawę do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wskazaną w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) cytowanej ustawy."

Rzecz tylko w tym że rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

W myśl postanowień § 1 tego rozporządzenia i załącznika Nr 2 wskazanego rozporządzenia za wydatki na remont modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, uważa się wydatki poniesione na między innymi,

"trwale umiejscowionych szaf wnękowych"

Z tego wynika że czym bardziej się zrobi podatnikowi wodę z mózgu, tym lepiej, przepisy powinny być tak skonstruowane, żeby podatnik miał jasność co i jak zrobić, zaksięgować, odliczyć, rozliczyć itp., a nie z każdą pierdółką występował o interpretację i za nią jeszcze płacił.

Zablokowany