wyodrębnienie podatku z Holandii

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2021 rok
krzysiek.k120
Posty: 1259
Rejestracja: 14 sty 2010, o 07:24

wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: krzysiek.k120 »

Dzisiaj dzwoniłem do swojego US-u, żeby zapytać czy wyodrębniać podatek z Holandii .
Pani twierdziła, że mam wpisać w pit Zg podatek zapłacony w Holandii i nic więcej mi nie powiedziała
Znajoma w biurze rachunkowym twierdzi, że oni wpisują całość - Ingehouden loonheffing ( w tłumaczeniu z niderlandziego podatek potrącony ), więc nie wyodrębiniają , tylko traktują właśnie jak podatek potrącony ( o zwrot tej kwoty mozna się starać w Holandii )
Nawet jak by się okazało, że jest źle to urząd powinien wezwać do poprawy zeznania ( tak jakby wpisał źle dane z pit-11 )
Więc chyba nie ma co się wyrywać z wyodrębianiem podatku i tracić ciężko zarobioną kasę ( chyba, że wezwą do poprawy pit ), tymbardziej, że tak robi najlepsze biuro rachunkowe na moim terenie
Pozdrawiam

wla.gle
Posty: 8312
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: wla.gle »

Dlatego piszemy, żeby każdy sprawdził sobie w US-ie.
Wykazanie całego podatku jest na pewno korzystniejsze.

Ale jak US zmieni zdanie - jak wtedy udowodnić....

Ahoj !

snykwa
Posty: 7204
Rejestracja: 13 sty 2014, o 23:53

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: snykwa »

A jak wezwie do poprawy za 4 lata to wtedy dojdą jeszcze odsetki.

Czech
Posty: 1800
Rejestracja: 4 sty 2012, o 21:05

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: Czech »

W lutym skierowałem pytanie do KIS :

Krajowa Informacja Skarbowa
Treść twojego zapytania:
Dzień dobry - mam dwa problemy.Na holenderski podatek potrącany z wynagrodzenia składa się podatek "właściwy" i ubezpieczenie społeczne - loonheffing. Proszę o udzielenie odpowiedzi w sprawie czy : 1) konieczne jest tzw "wyodrębnienie" podatku "właściwego" dla wykazaniu wielkości podatku zapłaconego w Holandii - PIT/ZG kolumna "e"2)jeżeli tak - czy część ubezpieczeniową można wpisać do PIT-36 poz. 202/203

A oto odpowiedź :

Szanowny Panie,

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jeżeli podatnik, osiąga dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi jako metodę rozliczenia - proporcjonalne odliczenie, to dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Z tego przepisu, ustawodawca wywiódł że odliczenie, o którym mowa powyżej, nie dotyczy składek:

1) których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska;

2) odliczonych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie.

Zatem, jeśli składki społeczne zostały zapłacone w Holandii, to nie zwiększają one podatku wykazywanego w kol. "e" załącznika PIT/ZG. Można je odliczyć od dochodu w poz. 202.

snykwa
Posty: 7204
Rejestracja: 13 sty 2014, o 23:53

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: snykwa »

@Czech.
No właśnie a mnie zastanawia cały czas jedna sprawa. Przecież te składki zostały zapłacone jako podatek, zaznaczam jeszcze raz podatek.
Więc dlaczego nie możemy ich potraktować jako podatek, łącznie z podatkiem właściwym tylko odliczać je od dochodu. Całkowicie inna zasada rozliczenia.
Odliczenie od podatku a odliczenie od dochodu. Odliczając od dochodu odzyskujemy np. 17% kwoty a została poniesiona cała (jako podatek).
Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem o co mi chodzi ale myślę, że zrozumiesz.

krzysiek.k120
Posty: 1259
Rejestracja: 14 sty 2010, o 07:24

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: krzysiek.k120 »

Jak dobrze rozumiem z odpowiedzi KAS wynika, że podatek wyodrębnić i wpisać w pit ZG kolumna e, a składkę odliczyć od dochodu pit-36 poz.203/203
( czyli wersja korzystniejsza dla US ) czy rzeczywiście tak rozliczacie ????? ( cały czas myślę o rozliczeniach robionych w biurze rachunkowym w którym pracuje moja znajoma - rozliczają w pit ZG podatek bez wyodrębniania )
A może jeszcze odliczyć od dochodu z jaaropgave
poz. Total premies wernemersverzekeringen ( w tłumaczeniu suma składek na ubezpieczenie pracownicze ) u mnie to jest kwota jeszcze większa niż Ingehouden loonheffing ?????
Nic pewnego w tych podatkach tylko same niejasności a miało być tak przejrzyście
Pozdrawiam

Marcin_36
Posty: 257
Rejestracja: 4 mar 2018, o 16:54

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: Marcin_36 »

Ja od tego roku wyodrębniam podatek i odliczam składki społeczne od dochodu i moim zdaniem tak jest poprawnie, ale niestety ludziom wychodzi po kilka tysięcy do zapłaty podatku. Lepiej teraz zapłacić niż za 4 lata z dużymi odsetkami. Od kwoty 8700 zł za 4 lata będzie samych odsetek 3478 zł albo więcej.

krzysiek.k120
Posty: 1259
Rejestracja: 14 sty 2010, o 07:24

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: krzysiek.k120 »

Wyodrębnienie podatku sprawi też, że będzie trzeba oddawać fiskusowi podatek zwrócony z Holandii
Zielone światło do powrotu do kraju

taxkiller
Posty: 141
Rejestracja: 23 lut 2010, o 13:14

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: taxkiller »

Podatek to nie ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia społeczne to nie podatek. Zarówno wg przepisów PL jak i NL. I tu nie ma nad czym się rozwodzić.
Fakt, że w Holi ustalili sobie, że pobierają jedną kwotą podatek ze składkami, to kwestia techniczna - ale na poziomie prawnym można dokładnie ustalić ile w danym roku jest podatku właściwego. Zresztą zwrotowi z NL po rozliczeniu rocznym podlega już tylko podatek, a nie składki.
Wiedza ogólnie dostępna w oficjalnych broszurach ichniego fiskusa dostępnych po niderlandzku i po angielsku.

snykwa
Posty: 7204
Rejestracja: 13 sty 2014, o 23:53

Re: wyodrębnienie podatku z Holandii

Post autor: snykwa »

@ taxkiller a co Ty na to:
Ingehouden Loonbelasting/Premie Volksverzekeringen
(LOONBELASTING/PREMIE VOLKSVERZEKERINGEN lub LOONHEFFING lub INGEHOUDEN LOONHEFFING) - pobrana przez pracodawcę zaliczka na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne w Holandii. Stanowi maksymalną kwotę zwrotu podatku z Holandii o jaką możesz się ubiegać.

Zablokowany